Przechowywanie tytoniu – najczęstsze problemy.

Przechowywanie tytoniu – najczęstsze problemy.

tytoń1kg

Tytoń, aby mógł osiągnąć pełne bogactwo smakowe, tuż po etapie fermentacji musi mieć odpowiednią ilość czasu, by dojrzeć. W tym celu zaleca się jego rozłożenie na zewnątrz i wietrzenie go przez całą dobę. Tytoń papierosowy powinien być przetrzymywany najczęściej przez parę miesięcy. Liście muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju bakterii tlenowych, a także beztlenowych, bowiem pozwala to na wydobycie wszystkiego, czego oczekujemy. Najkorzystniejszymi warunkami dla tytoniu jest przede wszystkim temperatura, która osiąga około 21 stopni Celsjusza, jak również wilgotność powietrza, utrzymująca się na poziomie około 70 procent.

Chcąc zapewnić dla tytoniu powyższe warunki, bardzo istotne jest oczywiście miejsce przechowywania go. Tutaj świetnie sprawdzi się między innymi schowek pod dachem, piwnica, ocieplany garaż bądź inne dość chłodne pomieszczenia w naszym domu. To oczywiście pozwoli nam efektywnie zmniejszyć prawdopodobieństwo, że na tytoniu pojawi się pleśń bądź nadmiernie on wyschnie. Warto też dlatego pamiętać o tym, aby co jakiś czas sprawdzać nasz susz, ponieważ liście muszą pozostać elastyczne i nie mogą się zbytnio kruszyć. Jednakże gdy dojdzie do sytuacji, gdy tytoń stanie się nazbyt suchy, warto zastosować do zwilżenia go wody destylowanej. Użytkowany do codziennego palenia tytoń, zaleca się częściowo rozdrobnić, natomiast pozostałą część pozostawić w zamknięciu np. w kartonowym, szczelnym pudełku, co pozwoli uchronić go przed światłem, którego działanie zabija bakterie. Taki karton możemy również zamknąć ponadto w plastikowym pojemniku lub zawinąć w folię, co zagwarantuje mu izolację ciepła oraz uniemożliwi parowanie wody z tytoniu, przez co unikniemy jego wyschnięcia.

Ślady pleśni i grzyba na tytoniu.

Zgnilizna twardzikowa to najczęściej spotykania choroba, która dotyka tytoń i może skutkować dotkliwymi stratami w uprawach. Przechowując tytoń w warunkach domowych, także istnieje realne ryzyko, że możemy napotkać niemiłe sytuacje, a tymi bez wątpienia jest np. rozwój grzyba bądź pleśni. Najbardziej powszechne jest to, iż wywołują one jasną zgniliznę na liściach. W takiej sytuacji niestety nie można już nic zrobić, aby uratować tytoń, zatem trzeba go jak najprędzej wyrzucić, ponieważ jest to choroba wyjątkowo szkodliwa i niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia.

Zbytnio wysuszony tytoń – jak uratować?

Zły sen niemalże każdego entuzjasty palenia, który ceni sobie bogaty smak i aromat, to bez wątpienia przesuszony tytoń, który pozbawiony jest przez to dużej częściej walorów smakowych. Na szczęście jest kilka sposobów, by takowy tytoń przywrócić do właściwej postaci. Powszechnie znaną i przy tym najłatwiejszą jest użycie gliceryny – w niedużym naczyniu należy zmieszać ją z tytoniem (powtarzać dwa razy w ciągu dnia). Dobrym rozwiązanie jest też stosowanie kosmetycznej gliceryny, dostępnej w każdej aptece. Po kilku dniach stosowania, z pewnością zobaczymy, że nasz tytoń jest nawilżony. Oprócz gliceryny natomiast, użyć można również specjalnej melasy, posiadającej dodatkowy aromat, intensyfikujący cały smak tytoniu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Sprawdź inne wpisy

maszynkidotytoniu

Maszynka do tytoniu – jak wybrać?

Ceny papierosów nieustannie rosną, co oczywiście dotkliwie czują nasze portfele, bowiem palenie jest to bezsprzecznie nałóg, który potrafi pochłaniać sporą …

Czytaj dalej
tytoń

Metody pozwalające zmienić aromat oraz smak tytoniu.

Aktualnie znacznie liczniejsze grono osób sięga po ręcznie nabijane papierosy. Domowa produkcja jest jednak trochę zawiła, ale przy tym bardzo …

Czytaj dalej