Ceny papierosów nieustannie rosną, co oczywiście dotkliwie czują nasze portfele, bowiem palenie jest to bezsprzecznie nałóg, który potrafi pochłaniać sporą część naszego budżetu. Pragnąc efektywnie zmniejszyć takowe wydatki, coraz więcej osób postanawia rozpocząć swoją przygodę z własnoręcznym nabijaniu papierosów. Tytoń, który jest kupowany na wagę, jest niejednokrotnie o wiele bogatszy w smaku i lepszy jakościowo, niż ten, który możemy znaleźć w gotowych papierosach ze sklepu. Ponadto jest on przy tym znacznie bardziej wydajny, a także tańszy. Często jednak wiele osób nie wie jak podejść do tematu robienia papierosów i obawia się, że będzie to zbyt czasochłonne i skomplikowane, aczkolwiek niepotrzebnie. Najważniejszą i pierwszą rzeczą musi być na początku wybór i zakup właściwej dla nas maszynki do tytoniu. Te można zasadniczo rozdzielić na dwa podstawowe rodzaje – sprężynowe i tłokowe.
Nabijarki tłokowe.
Papierosy, które powstają przy użycie tego typu maszynki, niczym nie odstają o tych papierosów, które możemy zakupić ze sklepowych półek. Tłokowe nabijarki do tytoniu, wkładają daną ilość suszu w gilzy przy użyciu specjalnego tłoka. Odpowiednio nabity tytoń sprawia, iż papieros zachowuje swoją właściwą formę, co oczywiście przekłada się na komfort palenia – podczas palenia nie wypadnie nam żar, który może zniszczyć jakiś mebel bądź element naszego ubioru. Ogromnym atutem stosowania tych nabijarek jest bardzo krótki czas, który musimy poświęcić, ażeby wykonać jedną paczkę papierosów (zależne jest to także od naszej wprawy). Musimy jednak pamiętać, że ich użytkowanie wymaga od nas tego, aby nasz tytoń był dobrej jakości i posiadał odpowiednią wilgotność. Warto kupić takowy w profesjonalnym sklepie z tytoniem, który w swoim asortymencie posiada szeroki asortyment, a przy tym każdy tytoń jest dokładnie pocięty i wysuszony. To bowiem znacząco ułatwia proces nabijania w gilzy i sprawia, że cały proces jest komfortowy. Ten rodzaj maszynek zaleca się stosowanie tzw. tytoniu volume – jego maksymalna wilgotność wynosi od jedenastu do czternastu procent. Warto wiedzieć, że tytoń, który można nabyć ze sklepowych półek ma przeważnie około 20-22% wilgotności, dlatego też, musimy go najpierw równomiernie rozłożyć na płaskiej powierzchni i odpowiednio wysuszyć.
Nabijarki sprężynowe.
Zdecydowana większość tego typu maszynek działa automatycznie, dlatego ingerencja osoby fizycznej jest w tym procesie niepotrzebna i wymaga od nas jedynie pilnowania, by w pojemniku nie skończył się tytoń. Taka nabijarka działa przy pomocy znajdującej się w środku nasadki sprężyny, która wbija tytoń do gilzy. Ponadto w czasie tego procesu, tytoń jest mielony przy pomocy obracającej się sprężyny. Do tego rodzaju maszynek zaleca się używanie tytoniu, posiadającego trochę dłuższe nitki i większą wilgotność, albowiem w nielicznych przypadkach rozdrabniania suszu sprawia, że podczas palenia spada nam żar.
Oferowany przez nas tytoń, który posiadamy w swoim asortymencie, sprawdza się zarówno w maszynce sprężynowej, jak i tłokowej. Podczas wyboru nabijarki, musimy jednakże zwrócić uwagę wyłącznie na swoje potrzeby i oczekiwania, a także ilość papierosów, które spalamy w ciągu dnia. Nabijanie tytoniu w gilzy musi być dla nas przede wszystkim łatwe, wygodne i dosyć szybkie, tak, by czynność ta nie zniechęciła nas zbyt szybko i nie była jak wykonywana za karę.